Yakamoz'u Seç Gökçeada!

Müsilajı oluşturan fitoplanktonların temiz bir denizde yakamozu ortaya çıkardığını biliyor muydunuz? Gökçeada’da görüntülenecek bu eşsiz görüntü en temelde tercihlerimizin bir yansıması. Yakamoz ve müsilaj sembolik bir anlatım değeri taşırken Gökçeada halkı ile güçlü bir dayanışma örneğini de sembolize ediyor.

Gökçeada tabii güzellikleri, dayanışma ruhu içindeki insanları ile şehir yaşamında sürüklenip kaybolmaya yüz tutmuş değerlerimizin bir abidesidir. Ölçek büyük olsa bile İstanbul, Bursa, Çanakkale gibi illerimiz de ekolojik yıkımlara karşı gönüllü bir duruş gösterebilir.

Gökçeada bu kapsamda çalışmalarımızın nüvesini içinde taşımaktadır. Marmara Denizi’ni yine bu bölgenin halkı ile birlikte yaşatmak isteyen bizler, iyi örnekleri çoğaltmak için çalışıyoruz. Su gibi bir gerçek olan Marmara Denizi kirliliğinin tüm denizlerimizi olumsuz etkileyeceğinin bilincindeyiz. Tüm deniz canlılarının, toprak, hava ve suyun sesi olabilmek için Müsilajsız Marmara olarak 29 Nisan 2022 tarihinde bir panel gerçekleştirdik. Panel, İstanbul Üniversitesi Gökçeada Deniz Araştırma Birimi’nden değerli akademisyenlerimiz, araştırma grupları, Gökçeada Turizm Derneği ve Gökçeada’nın Sesi Gazetesi’nin katılımıyla halka açık olarak düzenlenmiştir.

Panelde Gökçeada’nın Ege ve Marmara Denizi için önemine yer verdik. Yerelin ihtiyacını yerinde görerek geliştirdiğimiz proje önerilerimizi Gökçeada halkına sunduk, görüş ve önerilerini aldık. Gökçeada ile yakamozu seçebilmek, Marmara Denizi ile birlikte tüm denizlerimize ses olabilmek adına çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Gökçeada ve Gökçeada gibi benzersiz doğal güzelliklere sahip, kültürel ve doğal miras alanlarımızı korumak için Yakamozu Seç Türkiye!

Panel
Panel
Panel
Panel
Panel
Panel
Panel