Marmara Denizi Dostu Sanayi Mutabakatı

“Yapılan bilimsel modellemelerde atıkların %50 azaltılması durumunda Marmara Denizi’nde 5-6 yıl içinde iyileşmenin ve oksijen seviyelerinde artışın gözlemlenebilmesi mümkün. Marmara Denizi’nde bütünleşik, uygulanabilen bir eylem planı ile normal şartlara dönülebilir.”
Prof. Dr. Mustafa YÜCEL

Günümüzde Marmara Denizi’nin içinde bulunduğu yoğun kirlilikte her birimizin etkisi mevcut. Bu kirlilik 2021 yılında kendini müsilaj olarak gösterdi. Yoğun bir şekilde oluşan müsilaj ise denizin atmosferle bağlantısını keserek karbon döngüsünü bozmakta, bu sebeple denizdeki oksijen oranı azalmaktadır. Canlıların üzerini bir tül gibi örten müsilaj özellikle görece hareketsiz olan (deniz çayırları, midyeler, süngerler vb.) canlıların yaşamını olumsuz etkilemektedir.

Deniz ekosistemi ve biyoçeşitliliğine olan etkilerinin yanında müsilaj ve deniz kirliliğinin üretici sektörlere de etkisi bulunmaktadır.

  • Soğutma suyu kullanılan (gemi ve sanayi üretim filtreleri) sistemlerde denizden alınan su, kirli olduğu için filtreleri tıkamaktadır.
  • Özellikle Marmara Bölgesi kıyı şeridinde yer alan restaurantlar, yeşil alanlar, kafe ve çeşitli işletmeler kirlilikten etkilenmektedir.
  • Tatlı su kaynakları (akarsu, nehir ve göller) ile Marmara Denizi doğrudan bağlantılıdır. Bu kaynaklara deşarj edilen sanayi arıtma suları ve tarım kaynaklı girdiler denize dökülmektedir. Marmara Denizi’nin günümüzde kendini temizleyemeyecek hale gelmesi uzun vadede tatlı su kaynaklarını da etkileyecektir.

Sanayimiz döngüsel ve yeşil ekonomiye geçişte her geçen gün ivme kazanıyor. Karbon düzenleme mekanizmaları, gönüllü karbon piyasaları, sürdürülebilir finansman ve bunlarla birlikte tüm süreçlerin döngüsel ekonomi modellerine geçmesi üzerine çalışmalar sürüyor.

Marmara Denizi ekonomik, sosyal ve kültürel değerlere sahip bir iç denizimiz. Bu nedenle Marmara Denizi’ni iyileştirmek, Marmara Denizi dostu olmak için sizleri Marmara Denizi Dostu Sanayi Mutabakatı’na davet ediyoruz.

Panel

Aşağıda yer alan linkten mutabakatımızın detaylarını inceleyebilir, formu doldurarak Marmara Denizi dostu olmak için neler yapabileceğinizi bizimle keşfedebilirsiniz. Uzman kadromuz ile net pozitif etki yolculuğunuzda sizlere destek olmak isteriz.

Müsilajsız Marmara ile Marmara Denizi’ni Yaşatalım!

Forma ulaşmak için tıklayınız.

Müsilajsız Marmara aşağıda yer alan BM: Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’na hizmet etmektedir.

Panel
Panel
Panel
Panel
Panel
Panel
Panel
Panel
Panel