Bilimsel Danışma Kurulu

Prof. Dr. Gamze Varank

Bilimsel Danışma Kurulu

Çevre Mühendisi, Yıldız Teknik Üniversitesi

Yıldız Teknik Üniversitesi Çevre Mühendisliği bölümünde lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimini tamamlayan Prof. Dr. Gamze Varank, çevre mühendisliği alanındaki uzmanlığıyla tanınmaktadır. Doktorasında "Katı atık depo sahalarının geçirimsiz taban sistemlerinden kirletici geçişinin incelenmesi ve taban sistemlerinin rehabilitasyonu" konusunda önemli bir tez çalışması gerçekleştirmiştir.

Akademik kariyerine Yıldız Teknik Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü'nde araştırma görevlisi olarak başlayan Varank, zaman içinde çeşitli akademik unvanlara yükselmiştir. Araştırma görevlisi olarak başladığı kariyerine, yıllar içinde yüksek lisans ve doktora eğitimini tamamlamasının ardından doçent ve profesör unvanları ile devam etmiştir.

Çalışma alanı, çevre mühendisliği, özellikle de katı atık yönetimi ve arıtma teknolojileri üzerine odaklanmıştır. Varank, çeşitli projelerde yer almış ve bu projelerde çeşitli arıtma teknolojileri üzerine önemli çalışmalar gerçekleştirmiştir.

Son yıllarda, yükseköğretim kurumları destekli projelerde liderlik yaparak, su arıtımı, kimyasal prosesler, elektrokimyasal arıtma yöntemleri ve atık su yönetimi konularında önemli katkılarda bulunmuştur. Çalışmaları, SCI, SSCI ve AHCI indekslerine giren önemli dergilerde yayınlanmış ve çeşitli konferanslarda sunulmuştur. Varank, bilimsel araştırmalarına ek olarak öğrencileri ile olan iletişimi ve verdiği dersler ile akademik dünyaya katkı sağlamaya devam etmektedir. Mavi Yeşil Dönüşüm: Marmara projesinde, sektör kuruluşların dönüşümleri için ihtiyaçlarına olan hakimiyeti ile destek vermekte, proje kapsamındaki eğitimleri ile sektörleri bekleyen yenilikler ve zorunluluklar hakkında sektörlere bilgi vermektedir.

Geri Dön